[CNW:Counter]

Tetsuo (Kamil Fila):

 

V první řadě jsem vždycky nespokojený sám se sebou. Je obtížné vybalancovat úroveň úvodů před filmy, protože každý film si žádá jiný přístup, navíc i složení publika je značně pestré a nikdy nelze dopředu odhadnout, co bude přijato a co nepadne na úrodnou půdu. Kladu si nároky: mluv pomalu, zřetelně, v jednoduchých pochopitelných větách, nezabíhej do detailů pro specialisty. Můj subjektivní pocit je, že mi to jde pořád lépe, že si méně sobecky vykládám o tom, co zajímá mě, a více se snažím brát ohled na laiky. Pak ale přijde sprcha v podobě několika reakcí, že to bylo moc náročné, dlouhé a někdy i uspěchané. Tyto reakce neberu na lehkou váhu a nutí mě pracovat na zlepšení pro příště. Na druhou stranu je ale nutné říct, že smyslem Filmových setkání je nejenom koukat na filmy a odpočinout si o víkendu, ale naopak zbystřit, brát to jako druh výukového kurzu. Výhodou je naprosto otevřená a přátelská atmosféra, v níž na nikom neleží tíha školní povinnosti a nebezpečí jakéhokoli trestu. Možnost kdykoli se na něco zeptat, s něčím nesouhlasit a zapojit se diskuse, je samozřejmostí. A přitom ji využívalo příliš málo lidí, čímž zase mohl vzniknout dojem určité jednostrannosti a uzavřenosti, kdy si menší skupinka účastníků jakoby uzurpuje prostor na úkor jiných. Proto bych svoji, jinak velmi příjemnou zkušenost z těchto druhých Filmových setkání shrnul do apelu: Zapojujte se více v celém průběhu a nečekejte, až se vás na konci zeptáme, co se vám líbilo a co ne. Pomůžete tím nám, organizátorům, i sobě.

 

mr.vertigo (Rasťo Steranka)

 

   2. ročník Filmových setkání je  úspešne za nami a touto cestou by som rád  vyzdvihol organizáciu celej tejto akcie zo strany Petra Sisku, ktorý ešte dva týždne pred jej začatím bol v panike ked sa prihlásilo málo ľudí a uskutočnenie akcie bolo ohrozené. No nevzdal to a nakoniec bola účasť slušná a myslím že by sa tam viac ľudí ani nevošlo bez toho aby sa stratil pocit skoro až osobného prístupu ku každému účastníkovi a celkový komorný pocit z  akcie. Technická kvalita premietaných filmov sa oproti minulému roku zvýšila, keď minulý rok boli premietané filmy najmä z videa a dabované do češtiny. Tento rok sa premietali takmer všetky filmy z DVD a v pôvodnom znení s titulkami, čo je veľké plus. Kvalita úvodov bola minimálne na rovnako vysokej úrovni ako minulý rok (hlavne vďaka profesionálom ktorými Kamil Fila a Petr Cifka bezpochybne sú).

   Napriek  spomenutým pozitívam je dôležité spomenúť aj veci, ktoré sú v rámci zvyšovania kvality tohto podujatia podstatné a je potrebné ich neustále vylepšovať. Neodporúčal by som dávať filmy dlhšie ako 90-100 min na polnoc, keď sú ľudia unavení. Skôr na takúto neskorú hodinu zvoliť film kratší a podľa možností menej náročný aby nám od únavy počas projekcie nezaspávali. Takisto aj v Sobotu poobede bola dlhá pauza – prečo ju neskrátiť a nepustiť  film poobede namiesto jeho premietnutia neskoro v noci ?

   Je potrebné vylepšiť technickú stránku premietania filmov – obraz a zvuk. Pred každým filmom nastaviť optimálny zvuk a obraz (napr.: screen ratio) a skontrolovať či je premietaný film v poriadku a vopred odstrániť prípadné zistené chyby a nedostatky.

  Myslím že 2. ročník Filmových setkání sa celkovo vydaril a účastníci si odniesli nielen skvelé zážitky zo sledovania dobrých filmov ale aj malé darčeky.


Carevič (Michal Balcar)


Hodnocení od nejlepšího po nejhorší:

1) Lidi: Moc se mi líbilo potkat po roce lidi, se kterými jsme nějak začali a mohli letos pokračovat. Různorodost, pestrobarevná (názorově i jinak) směsice byla moc příjemná.
2) Code 46: Pro mě film číslo jedna. Ten příběh měl hodně navazovacích ploch, byl strhující svojí civilností. Sci-fi, která se netopí v efektech a fantaskních krajinách je velice vzácná. Dokonalá hudba - Coldplay na závěr. Ještě dneska si dokážu vybavit emoci, kterou ve mně vyvolal.
3) Tetsuo: Tradičně výborný, pro mě dá filmu další rozměr. Jeho úvody jsou pro FS nepostradatelnou ingrediencí. A nevadí mi, že mu není moc rozumět (v poslední řadě).
4) Shushika: Petr je prostě rozený organizátor. Dřív by dělal vedoucího pionýrského tábora, dneska naštěstí organizuje Filmová setkání.
5) To, že mě jako faráře lidé poslouchali: Loni jsem si připadal totálně mimo mísu (ve filmové hantýrce asi spíš hledáček objektivu, že?). Letos se mi zdálo, že je pro lidi pohled faráře snad obohacující, jiný, stojící za to si ho poslechnout. Podobně i ranní zamyšlení. Těšily mě celkem živé reakce na moje povídání.
6) Téma: Intelektuálně oslovující, emocionálně méně. Místy jsme se v něm trochu topili, ale místy se na povrchu objevovaly nečekané souvislosti.Tématické zaměření celé akce rozhodně do budoucna ano.
7) Jídlo: UHO jsem neměl ani nepamatuji. Úžasné. Na školní jídelnu vařili excelentně. Pochutiny k filmům taky super. Snad pro příště více čokolády.
8) Diskuse: Vyšší počet lidí si vybral daň v rozpačitých plodných diskusích (tím, chci říct, že jsem se nedostal tak často na řadu, protože při diskusi stejně jenom čekám na to, abych konečně já řekl něco chytrého. S tím se asi nedá nic moc dělat. Tetsuo s Civalem lépe moderovali (řekl bych).
9) Spaní: Já už jsem starší (téměř ve středním věku) chlap a spaní na karimatce mi už nedělá dobře. Bolest za krkem, celková rozlámanost. Haj hou.

 

Cival (Petr Cífka):

 

No, jdu se svými reakcemi klasicky s křížkem po funuse, takže v podstatě jen doplním několika podněty, převážně pro veleváženého a všemi mastmi a krémy mazaného šéfa akce Petra Sisku. S FS mám totiž dva problémy, které nesouvisí se mnou (já jsem si je bez námitek užil), ale spíš se směrem, jímž by se měly dál ubírat:

1) Úvody a diskuze se nepodaří nikdy bez námitek skloubit s nároky publika, protože to je natolik roztříštěné, čítající vedle kovaných cinefilů i lidi, pro něž není film vším, lépe řečeno, je spíš takovým kulturním dochucovadlem. Pak je jasné, že v diskuzích se nebudou chtít vedle oněch zažranců do filmu projevovat, resp. Úvody, které jim budou připadat příliš složité, budou cinefilům připadat nic neříkající. S tím by se podle mého mělo něco udělat. Buď FS "intelektuálně odlehčit", nebo najít nějakou slušnou míru mezi úvody a diskuzí po filmu, do níž se mohou naplno zapojit i diváci, kteří dané filmy viděli poprvé.

2) S tím "odintelektuálštěním" (má cenu se filmy tak hluboce zabývat s tak různorodou sešlostí a na tak krátkém časovém prostoru?) souvisí i druhý bod. Já osobně byl vždy zastáncem spojení filmů se společenskou zábavou. Přiznám se, že snížení počtu filmů o dva kusy na úkor fotbalového mače a posezení v hospůdce by filmovým setkáním dodalo patřičný šmrnc. Ale to je jen moje ideální pojetí, řekl bych méně akademické a více uvolněné.

Ale jak jsem již poznamenal, akce se povedla a já osobně s ní nemám žádný problém. Jen hledám způsob a cestu, jak více přiblížit a zpřístupnit Filmová setkání a jejich náplň těm, pro něž pohyblivé obrázky nejsou rozhodující náplní našeho bytí. : Ovšem i s těmi: Čau zase za rok!

 

 

Shushika (Petr Siska):

 

Myslím, že vše už bylo řečeno mými kolegy, nicméně když už mě pustili ke klávesnici, neodpustím si pár slov. Druhý ročník se i přes mnohé obtíže podařilo uskutečnit a teď se mnou rozlévá příjemná únava, spokojenost a zároveň vděčnost všem, kdo k hladkému chodu jakkoliv přispěli. Jejich seznam v sekci poděkování je už z povahy věci neúplný. Tak aspoň touto cestou! Stejně jako minulý rok se na poslední chvíli přihlásili poslední zájemci a akce se tedy mohla uskutečnit. Zřejmě to patří už k věci a napotřetí se pouhými šesti přihlášenými dva týdny před akcí nenechám zviklat!:-) Prosím, připomeňte mi to někdo, až budu žhavit dráty a psát tklivé maily ve stylu „přijeď, opravdu přijeď, bude to dobrý.“ O tom by ho víc než má slova měla přesvědčit vedlejší sekce, kde se o tom rozepisují sami účastníci ročníku 2005. Nesmím však opomenout své kolegy – Tetsua, Civala, Mr. Vertiga a Careviče, kteří bez nároku na odměnu odvedli perfektní práci, která je stála mnoho času i vlastních prostředků. Bez jejich nadšení by letošní ročník nebyl ani z poloviny tak povedený. Co dál? Pokud se další ročník uskuteční, bude zřejmě opět formou tématického setkání, kdy budou všechny snímky odkazovat ke stejné problematice. Zdá se, že se to letos osvědčilo. Možná se přikloníme k některému z návrhů na téma, který vzešel od letošních účastníků (viz zde), případně jej zkombinujeme s naším.

 

Možnosti na zlepšování tu jsou vždycky. Letos jsme se snažili zúročit všechny vaše kritické poznámky z minula, přičemž jsme zašli ještě trochu dál, a nejinak tomu bude i příště. Pár problémů se vyskytlo i letos, ale budeme pracovat na jejich odstranění. Když se však mnohem závažnější problémy objeví i na renomovaných festivalech, do nichž je napumpováno pěkných pár miliónů, proč bychom si měli dělat přespříliš těžkou hlavu my, kteří máme rozpočet takřka směšný? Osobně mě letos nejvíce zarazilo, že účastníci moc neměli odvahu debatovat, i když k tomu byl prostor. Jakoby se báli jít s kůží na trh. Podobné obavy však nemají opodstatnění, nikdo za svůj názor či otázku nebude perzekuován natož vysmíván. Příště na to musíme zapracovat. Je to totiž jeden z úhelných kamenů, na němž FS stojí. Nepřejeme si, aby víkendová setkání byla nalejvárnou, ale setkáním se vším všudy. Jestliže se také někteří pozastavují nad úvody před filmy, musíme odpovědět, že FS bereme jako filmovou školu v malém a tudíž se na tom ani příště nic nezmění. A právě proto na těchto stránkách máme   i úvody k filmům, aby z toho, co akce přinesla, mohli čerpat i ostatní.

 

Za sebe mohu říci, že se budu snažit, aby nikdy nechyběly následující prvky: kvalitní filmy (s přesahem), lektoři s rozhledem a nadhledem, úvody do problematiky, podnětné diskuse, skvělé jídlo, zajímavé ceny v soutěžích a v neposlední řadě nadšení, otevřenost, tolerance a fanouškovství. To jsou úhelné kameny, na kterých budeme stavět i nadále. Pokud máte dojem, že zrovna to je to, co na mládežnických akcích hledáte i vy, napište nám, rádi Vám dáme o dalším ročníku v předstihu vědět! Čeká nás tedy další filmový rok, ve kterém přijdou filmy lepší i horší, v zásadě se však nebude lišit rod těch předchozích. Účastníci FS však už vědí, že i pod vnější nevzhlednou (a někdy i urážlivou) slupkou se mnohdy ukrývá pravý klenot, který stojí za to pořádně si prohlédnout a pustit pod kůži. Vědí, že zkoumání filmu je komplexní záležitost, a právě proto si z filmů roku 2005, které uvidí, odnesou mnohem více. Zkuste za rok přijet i Vy, určitě neodjedete s prázdnou…

 

 

VÍKEND V ZAJETÍ FILMU
dEsiGn[ k0C0UR + AvP ] --- dB&CodE[ k0C0UR ] --- orangebureau.com 2004