[CNW:Counter]
Pořadatel

SHUSHIKA

Jméno: Petr Siska
Přezdívka: Shushika
Věk: 27
Bydliště: Vyškov, Praha
Studium dokončené či pokračující:
Střední průmyslová škola Prostějov a teologie na ETF UK Praha.
Přispívá do:
Filmweb.cz, Blokbaster.sk, DVDmovie, VIDEO+DOMÁCÍ KINO, Digitální foto magazín, Křesťanská revue

Minutové interview

Kolik jsi za minulý rok viděl filmů (TV, kino, video, DVD)?
Na televizi se skoro nedívám. Takže filmů v televizi bylo tak maximálně 10 a to spíše dokumentárních. V kině jsem zhlédl asi 160, na DVD kolem 120 (ale ve valné většině to byly pěkné nepodarky), video asi 5. Prozatím. Do konce roku se čísla ještě změní.

Je mezi nimi nějaký film, na který do smrti nezapomeneš? Proč?
Asi 21. gramů od Alejandra Gonzáleze Innaritua (asi nejsilnější filmová katarze roku, která v člověkovi z hlavy jen tak nezmizí). A asi nikdy nezapomenu na druhý díl Spidermana (který považuji za vyrovnanější, citlivější a vyzrálejší než jedničku) a Hellboye (tragicky úsměvný hrdina, který do našeho světa patří i nepatří, je jednou z "nejtučnějších" adaptací comicsu) a naprosto bravurní 3D animák Úžasňákovi (něco takového jsem si vždy přál vidět na plátně). Ale šlo by jmenovat i filmy jako Open Range, Věčný svit neposkvrněné mysli, Irréversible, Jaro, léto, podzim, zima…a jaro, Bourneův mýtus, Symmetria či Kontroll, které jsou také na hodně vysoké úrovni.

Eviduješ i nějaký "nejhorší film"?
Většina filmů, co jsem recenzoval pro DVD časopis. Věci jako The Wisher, Dvojí ohrožení, Last Ride, Scary Movie 3, My Little Eye, Lebky III., Brouci, Můj tlustý řecký život, jsou záležitosti, které by měly v půjčovnách zapadat prachem. Dost mě zklamala česká kinematografie, která ve většině případů jen umocňuje panující tvůrčí krizi. Točí se dle špatných scénářů a technická stránka kdekteré americké slátaniny je o 100% lepší než u českých filmů točených tzv. "od srdce". Upřímně mě překvapuje, proč je u nás český film tak populární. Že bychom byli líní číst titulky a spokojili se s málem? O Kameňáku 2 nemá smysl se bavit, to už ani není film. Ale stejně rozpačitě působí i "návrat velkého Juraje" v Post Coitum, Cieslarův Život jako kaviár či ubohý televizní sitcom Pánská jízda, který nikdy neměl být v kinech uveden.

Vnímáš v současné kinematografii nějaké tendence, nové směry či slepé uličky?
Dost mi vadí částky, které se "nalévají" do letních blockbusterů typu Trója, Den poté, Van Helsing, Riddick: Kronika temna, kde v ohromující výpravě zaniknou konflikty lidských činitelů. Výše zmíněné filmy jsou přes svou zdánlivou vnější atraktivitu i poměrně nudné, protože v nich jedna vizuální atrakce střídá druhou a divák nemá šanci si oddychnout. Vadí mi snaha být cool za každou cenu, moralizování amerických dramat a pak kopírování a rozmělňování žánrových milníků (takovými milníky může být jak Matrix, tak třeba Prci, prci, prcičky). Zároveň vnímám i lehkost, s jakou někteří nadaní režiséři portrétují současné vztahy (viz Před soumrakem) či jsou schopni do filmu zajímavě inkorporovat i některé složité myšlenkové koncepty (např. Matrix). O tom však mnohem lépe píše můj kolega Tetsuo.

Je nějaké téma nebo nerealizovaný scénář, které bys rád viděl na plátně?
Stačí si prohlédnout stránku, kde jsou nejzajímavější nerealizované či dlouho odkládané scénáře, o kterých už se mluví celé roky. Alespoň polovinu bych chtěl někdy vidět na plátně. Bral bych i nějakou dobrou sci-fi ságu (třeba se podaří Conranovo Princess of Mars), adaptaci cyberpunkového románu (třeba některý z románů Williama Gibsona) a nebo atmosferické romány P.K. Dicka, z nichž dosud vyniká pouze adaptace Blade Runnera. Každopádně se vždy budu těšit na nové filmy mých oblíbených režisérů - David Fincher, Peter Weir, Martin Scorsese, Terrence Malick, Larry a Andy Wachowští.

Natočíš někdy svůj film?
Jasně. Už se na něm pracuje. Ale chybí mi to základní - kamera. Takže je na druhou stranu možné, že nikdy nevznikne a já se nakonec neproslavím:-)

Proč ses nechal naverbovat do organizátorského týmu FS 2005?
Já se naverbovat nenechal. Naopak jako hlavní organizátor verbuji ostatní.

Jak tě osobně zajímá téma "film a pravda"?
Pravda je dynamická veličina. Stejně tak film. Zajímá mě, co vznikne, když se jedno setká s druhým:-)

Co si slibuješ od stejnojmenného březnového setkání?
Že se sejdou ti, kteří byli minule a že vznikne podnětné prostředí pro diskuse nejen na zadané téma. Cokoliv "navíc" bude malý zázrak. Na který ostatně nesměle spoléhám:-)

VÍKEND V ZAJETÍ FILMU
dEsiGn[ k0C0UR + AvP ] --- dB&CodE[ k0C0UR ] --- orangebureau.com 2004